Комбинирането на EPLAN Preplanning, EPLAN Electric P8 и EPLAN Fluid осигурява гъвкавост и производителност





Секторът на недвижимите имоти процъфтява, което е пряко свързано и с развитието на строителната химия. С производството на бои и лакове, системи за покритие и топлоизолация, немската фирма Sto предлага това, от което индустрията има спешна необходимост. Нарастващото търсене обаче води до предела на производствения капацитет в централата на компанията в Баден-Вюртемберг. За преоборудване на производственото си предприятие с дневен капацитет от 1000 t компанията Sto избра инженерните решения на EPLAN и с помощта на тази платформа успява да спести половината от времето, което преди е било необходимо за поддръжка и периодични настройки на инженерния процес.
Цялото градче Щюлинген в Баден-Вюртемберг е изпъстрено с цветни жълти петна. Дали в градината, на балкона или в гаража – ако се разходите из него, навсякъде ще видите ярко жълти кофи, използвани за домакинска и градинска работа, макар и не по основното си предназначение. Причината е изписана под формата на три контрастни черни букви върху 15-литровите жълти съдове: там се намира централата на компанията Sto.
Семейство Щотмайстер полага началото на компанията със завод за вар. Днес тя е известена по целия свят със своите бои, мазилки, лакове, покрития и топлоизолационни композитни системи. Сегашният фокус на усилията на Sto е да се направи едновременно по-ефективно и рентабилно производството в подразделението „Produktion 3“, което има най-голям дял от общата производителност на завода в Щюлинген. Изградена през 1980 г., системата е модернизирана за пръв път десет години по-късно с актуалната за 90-те години на миналия век автоматизация на процесите. „Дълго време всичко работеше изключително добре“, спомня си Йоахим Хаушел, който отговаря за планирането и автоматизирането на системите с EPLAN в завода на Sto в Щюлинген.
С течение на годините обаче проблемите нарастват: доставката на резервни части за компоненти на оборудването за измерване, управление и регулиране (MSR) става все по-трудна, а нарастващото портфолио поставя нови предизвикателства пред производството. „Когато нов продукт се разработва в лабораторията и е готов за пускане на пазара, ние трябва да създадем място в складовете и резервоарите за нови суровини, да увеличим капацитета или да положим нови тръбопроводи“, обяснява Хаушел. „Не ни достигаха интерфейси, просто всичко беше заето“, допълва той.
Интегрирана платформа като централна база данни

За да се осигури надеждност на базата данни, да се улесни работата на персонала на компанията, както и да се предостави на конструкторите на контролното оборудване пълна картина на действителното и целевото състояние на производството, Хаушел вписва в техническото задание цифровизирани технологични схеми на тръбопроводите и оборудването в допълнение към електротехническата схема. „Търсехме единна платформа, която да ни предложи всичко от един източник“, обяснява той. Търсене, което бързо довежда до решението – платформата EPLAN. Тя предлага съвременната техническа основа за модерно инженерство, което позволява цифровизация на всички области в промишлеността. EPLAN Electric P8 е най-доброто в класа си решение за проектиране на електрически вериги и схеми, генериращо автоматично подробни анализи като неразделна част от проектната документация. С EPLAN Preplanning инженерните данни се събират дигитално във всички фази на проектиране и се подготвят по такъв начин, че да могат да се използват и за експлоатация и поддръжка.
Интегрирана конфигурация и документация за пневматично оборудване

С EPLAN Preplanning данните от проектирането вече могат да бъдат записани в предварителните етапи на разработката – услуга, която се оказва оптимална за проекта със Sto“, казва Рони Калтшмид, управляващ директор на компанията-изпълнител Kaltschmid Industrial Engineering, описвайки предимствата на системата. Интегрираната функционалност също помогна да се отговори на кратката времева рамка, която трябваше да се вземе предвид по време на прехода между двете системи. „Трябваше да приключим до края на 2018 г., за да могат проектантите на контролно оборудване да започнат работата си“, пояснява Хаушел.
Въпреки липсата на време, Рони Калтшмид препоръча включването и на флуидната технология в интегрираното цифрово проектиране като трета дисциплина и част от модернизацията. Това е било необходимо, тъй като всички дроселни вентили в производството на Sto се управляват от пневматични задвижки. „Електротехническото планиране, което включва и проектна документация за флуидни технологични схеми, значително опростява процесите в проектирането, както и в ежедневното производство“, категоричен е Калтшмид. Хаушел също се съгласява с това, така че с помощта на EPLAN Fluid е обхваната не само електротехническата част и технологичния процес, но и флуидната технология като част от модернизацията.
Актуалната документация гарантира висока наличност на системата

След девет месеца проектиране и три месеца изграждане, обновената система влиза в редовна експлоатация през януари 2020 г.
„Още по време на фазата на проектиране взехме мерки, за да осъществим бързо преминаване към новото управление на производството, тъй като имахме само две седмици за това“, казва Хаушел. За да осигури оперативно производството, екипът по системно инженерство трябва да гарантира експлоатационна готовност на системата от 98.5% по всяко време. Затова специалистите на Sto са на повикване денонощно. Ако има проблем в част от завода, един от служителите следва да бъде на място в рамките на 30 минути, за да гарантира, че производството може да бъде възобновено възможно най-бързо.
Спестяване на 50% от времето за ежедневни дейности

От началото на проекта, инструментите на EPLAN са водещ фактор за управлението на данните. „Всички данни, които се обработват някъде – независимо дали текстове, идентификатори на устройства или друга информация – се експортират от EPLAN към други системи, така че всичко винаги да е синхронизирано“, обяснява процедурата Хаушел. Тъй като промените в технологичното проектиране или контрола на производството са част от ежедневната работа, той работи с EPLAN всеки ден.
„Спестяването на време е поне 50%. В миналото често трябваше да преглеждаме физически цялата система, ако имаше проблеми. Днес вместо това ние използваме блок-схемата и веднага получаваме пълна представа за състоянието“, категоричен е той. Фактът, че пневматичните схеми вече са интегрирани в цялостната схема, също улеснява ежедневието.
Системите на Sto в EPLAN Electric P8 включват повече от 500 електрически схеми.
Схемите на технологичните процеси за три от производствените предприятия в Щюлинген вече са отразени в EPLAN Preplanning. Към момента са въведени 50 схеми на пневматични вериги с EPLAN Fluid. „Системата непрекъснато се разширява“, подчертава Йоахим Хаушел, чиято ежедневна работа се състои в усъвършенстване и разширяване на производство. „А EPLAN стана в незаменима част от моето собствено ежедневие“, допълва той.