EPLAN дава тласък за ускоряване и индустриализиране на производството на електроразпределителни системи за енергетиката
За да успее енергийният преход, наложително е той да се реализира с много по-голяма скорост. Затова персонализираните решения, които опростяват и ускоряват веригата за създаване на стойност при проектирането на електроразпределителни системи, са от съществено значение. На изложението SPS 2024 в Нюрнберг, Германия, EPLAN даде пример за цялостен работен процес на проектиране и производство на електроразпределителни системи, който включва токопроводящи и превключващи компоненти за управление и разпределение на електрическата енергия. Платформата EPLAN също така има потенциал значително да подобри ефективността на проектиране в тази важна област на енергетиката.
Цялостни решения за проектиране на електроразпределителни системи
„Преди електрическите мрежови системи се проектираха индивидуално и се реализираха чрез процеси, подобни на заводските. Този метод вече не е подходящ, тъй като е наложително този процес да бъде индустриализиран и автоматизиран”, категоричен е Ян-Оливер Камешайд от EPLAN.
Както в случая с технологията за управление и автоматизация, EPLAN предлага комплексни интегрирани решения за проектиране на електроразпределителни системи, с които потребителите и техните доставчици могат значително да повишат ефективността на процесите си. EPLAN показа и цялостни решения, които в момента са много търсени. Специален фокус бе поставен върху компонентите за мрежова инфраструктура, включително подстанции, трансформаторни станции, инфраструктура за зареждане на електромобили и решения в областта на сградната автоматизация.
Необходимо е преосмисляне на процесите в енергийния сектор
Мениджърът на направление “Енергетика” в EPLAN, Ян-Оливер Камешайд, обяснява: „В момента е в ход преосмисляне на процесите в енергетиката. Преди системите за електрическата мрежа се планираха индивидуално и се реализираха чрез процеси, подобни на заводските. Големият брой системи в енергетиката, които трябва да бъдат модернизирани и новоизградени, прави тези проектантски и производствени методи неподходящи. Енергийният преход няма да се случи по този начин. Заинтересованите страни осъзнаха, че могат да се поучат от сектора на машиностроенето, в който проектирането на електроразпределителните системи често вече е индустриализирано и автоматизирано. Ние предлагаме нужните инструменти и платформа, за да се случи това“.
Лесно проектиране и произвеждане на медни компоненти
Пример за един от тези инструменти е модулът за медни компоненти Copper на EPLAN Pro Panel, който значително опростява 3D проектирането на електроразпределителните системи. Той е подходящ за проектиране и реализация на електроразпределителни системи ниско и средно напрежение и се използва от водещи европейски производители на електроразпределителни и трансформаторни станции. Използващите го проектанти могат да разполагат медни шинопроводи в разпределителните шкафове, да оформят прецизно разположението и окабеляването, като по този начин използват оптимално наличното пространство. По желание, системата може също така автоматично да предвижда мястото на отвори за пробиване и да изчислява радиусите на огъване. Тези данни е възможно да бъдат директно прехвърлени към машини от портфолиото на Rittal Automation Systems за механична обработка на медни шинопроводи.
Друг акцент в началния етап на проектирането на електроразпределителната система е използването на новата система RiLineX на Rittal, която е с отворена платформа за ефективно проектиране и бързо сглобяване на системи с шинопроводи 60 mm. Изходните системни данни вече са записани в EPLAN Pro Panel. Нещо повече, системите за контрол на климата също са решаващ фактор за високата плътност на мощността в електроразпределителния шкаф. Ако потребителите се възползват от софтуера RiTherm, те могат да използват данните от EPLAN и да интегрират изискванията за охлаждане в комплексния процес на проектиране.
Процес с включено производство
Ако целият процес на проектиране е интегриран и се извършва в 3D формат, проектантите не само ще спестят време за собствената си работа, но и време за комуникация и обмен на данни с доставчиците и производствените екипи. След това те могат да получат детайлна визуализация на резултатите от проектирането за всички параметри на системата и да осъществят координирана връзка директно с клиентите. Освен това 3D проектирането създава предпоставки за автоматизиране на процеса и използване на помощни функции по време на производството. Това се отнася както за механичната обработка – например по време на производството на корпусите, така и за сглобяването на електроразпределителната уредба (EPLAN Smart Mounting) и последващото окабеляване (EPLAN Smart Wiring).
Това, което е полезно за проектирането на електроразпределителните шкафове, допринася значително и за безопасността по време на техническата поддръжка/обслужване, особено за системи средно напрежение, например виртуален изглед на корпуса с функцията за добавена реалност AR Augmented Reality в EPLAN eView. Техникът сканира QR код от външната страна на електроразпределителния шкаф и може да види дигитално изображение на системата, без да се налага да отваря вратата му.
Разработките продължават
Искате ли да надникнем в близкото бъдеще на проектирането на електроразпределителни системи? Новата версия на платформата EPLAN ще позволи също обмен на данни за проектиране във формат IFC (Industry Foundation Classes), който широко се използва в инженеринга на сградни инсталации. Като пример, проектантите ще могат да импортират теглото и размерите на електроразпределителните уредби в модела на сградата и по този начин да направят още една крачка напред в осигуряване на последователност на данните още, дори извън EPLAN.