Eplan Pro Panel прави проектирането по-бързо и лесно, намалява разходите и съкращава времето за завършване на проекта
На фона на засилена конкуренция, през последните години станахме свидетели на истинска революция в проектирането, конструкцията и инженеринга на контролни шкафове. Традиционният начин на работа преминава към цифровизирани и автоматизирани стратегии, които дават възможност за създаване на по-ефективни и по-качествени проекти.
И все пак някои проектанти все още вярват, че преминаването към триизмерна платформа за проектиране ще доведе до по-дълги срокове на изпълнение и предполага повече възможности за грешки. „В действителност обаче вярното е точно обратното. Проектирането чрез двуизмерни чертежи се оказва по-малко ефективно. Скорошно проучване показа, че голямата част от най-добрите производители в този бранш използват нов хардуер при преминаване към 3D моделиране, в сравнение с едва 53% от компаниите, изоставащи спрямо глобалните тенденции“, поясняват от немската компания, специализирана в развоя на софтуерната платформа за електротехнически проектиране Eplan.
Eplan Pro Panel е част от CAE платформа, служеща за асемблиране и изграждане на контролни табла към вашият проект в 3D среда. Като допълнение тя предлага възможност за автоматично окабеляване, генериране на списъци с кабелните дължини, шаблони за разпробиване, които да бъдат използвани от CNC машини за автоматична обработка на механичните конструкции. Най-новата функция на модула позволява на потребителя да създава свои шинни системи свободно, лесно и бързо директно в 3D среда.
Решенията за 3D инженеринг и моделиране предлагат по-адекватна аналитична оценка при проектирането. Те дават на потребителите възможност за цялостна проверка на проекта, преди той да бъде реализиран, като по този начин пестят време и пари. Този подход гарантира също така, че след започване на изпълнението няма да възникнат големи проблеми.
Повишаване на производителността с по-малко грешки
Работата с 3D софтуер не само спестява време, защото се допускат по-малко грешки, но и намалява времето, необходимо за реално производство на контролните табла и прототипи. Например, такъв метод на проектиране позволява лесна комуникация между автоматизираното производствено оборудване с ЦПУ. Това увеличава производителността, като на практика елиминира риска от грешки и гарантира постоянни резултати с най-високо качество, което води до по-бързо пускане продукта на пазара. В резултат на това натовареността намалява и могат да се извършват по-бързи доставки, което осигурява време за поемане на повече проекти. „Проучвания показват, че замяната на физическите с виртуални прототипи дава възможност на най-добрите производители в бранша да излязат на пазара 41 дни по-рано с 14 733 долара по-ниски разходи за разработка на своите продукти“, заявяват от Eplan.
Усъвършенстване и промени още в етапа на проектиране
3D CAD софтуерът помага на проектанта да визуализира крайните продукти и съставните им части. Продуктът може да бъде анимиран, за да се види, как действителните компоненти ще работят заедно, което означава, че проектантът веднага ще забележи къде е възможно да бъдат направени подобрения и да реализира съответните промени почти незабавно. Чрез разглеждане на 3D модела недостатъците в проекта могат бързо да бъдат открити, което от своя страна позволява по-бърз процес на проектиране, намалявайки разходите по разработката и съкращавайки времето за завършване на проекта. Създаването на виртуални прототипи има и допълнителни предимства. Чрез пълното предварително решаване на проблемите, свързани с проекта, на производителите се налага да правят по-малко промени в поръчките надолу по веригата и посредством прилагането на една и съща класификация на продуктите по степен сложност ясно се забелязват някои отличителни белези. Най-добрите в бранша производители на продукти с най-висока степен на сложност излизат на пазара 58 дни по-рано и намаляват разходите за разработка на продукта с 35 904 долара поради по-малко промени в поръчките.Прегледна и лесна за разбиране документация
Допълнителните полезни характеристики на 3D CAE пакетите са, че те създават отлична документация, която е лесна за разбиране и употреба, както и това, че са добре адаптирани за използване в безхартиена среда, където данните се показват, например на таблети, вместо да се предлагат на хартиени чертежи. Това опростява автоматизираното управление на версиите и го прави по-ефективно, елиминирайки риска от използване на неактуални чертежи по време на фазите на производство, тестване или въвеждане в експлоатация. В заключение, работата с 3D софтуер спестява време, тъй като се допускат по-малко грешки и си струва да се помни, че 3D проектите намаляват също времето, необходимо за реализация на контролните панели. Освен това екипите на място могат да получат по-ясна представа за цялостния дизайн и да работят по ефективен начин, без недоразумения и объркване.