Високата надеждност и ефективност на синхронните реактивни двигатели IE5 SynRM на ABB ги превръщат в едно от най-устойчивите решения на пазара
GSK е глобална биофармацевтична компания, чиято дейност е насочена към профилактика и лечение на заболявания с помощта на ваксини и лекарства с общо и специално предназначение. Компанията си е поставила за цел до 2030 г. дейността ѝ в Европа да постигне нулево въздействие върху околната среда чрез модернизиране на технологичните процеси, което ще повиши тяхната енергийна ефективност. Напълно логично във фокуса на решението първо попадат помпените инсталации в завода на GDK в унгарския град Гьодьольо, намиращ на 30 km североизточно от Будапеща. Те не само използвали двигатели IE1 и IE2 с по-ниска ефективност, но също така били управлявани от по-стари, неефективни задвижвания или дори в някои случаи били с директно свързване (DOL). За първия етап на модернизацията на завода за ваксини са избрани общо 43 помпи, които са използвани в процеси на първоначално изпомпване на водата, нейното предварително пречистване, както и за циркулация на вода с висока степен на чистота.
Ефективността на двигателите IE5 води до намаляване на вредните емисии
В завода за ваксини на GDK в Унгария са доставени високоефективните двигатели IE5 SynRM (синхронен реактивен двигател) от най-висок клас и задвижвания на ABB за модернизиране на помпените инсталации и повишаване на тяхната енергийната ефективност. Постигнатите значителни икономии на енергия позволяват инвестицията да се изплати за около две години, като ABB изпълнява проекта за модернизация в тясно сътрудничество с Rakóczki, местен дистрибутор на решенията на ABB.
От офиса на ABB в Унгария доставили 43 двигателя IE5 SynRM с алуминиеви и чугунени рами с номинална мощност от 5.5 до 55 kW. Двигателите SynRM са с опростена конструкция, подобно на индукционните двигатели, но имат производителност като двигателите на постоянни магнити. Те не използват редкоземни метали, а в ротора нямат магнити или намотки. Загубите в него са практически нулеви. Ниските загуби означават, че при работа развиват по-ниска температура, така че са по-надеждни и имат по-дълъг експлоатационен живот от еквивалентните асинхронни двигатели.
Управлението на задвижването пести енергия
Новите двигатели са доставени в комплект с 43 задвижвания ACH580 на ABB, чиито корпуси са със степен на защита IP21 или IP55. За приложения, при които преди това двигателят е бил директно свързан, новото задвижване е конфигурирано по такъв начин, че да реализира контрол на налягането в затворен контур. Сензорът за налягане е свързан към вътрешен PID регулатор на задвижването, което позволява на задвижването да поддържа правилното налягане в контура. В резултат на това процесът на изпомпване се осъществява в съответствие с текущите потребности. Превключването от режим на работа за директно свързване DOL към регулиране на налягането в затворен контур може да доведе до спестяване на енергия от 20% или повече.
„Използването на задвижвания за управление на двигатели според нуждите на процеса може да доведе до големи икономии на енергия“, поясни Ласло Черник, инженер по продажбите в ABB Унгария, и допълни още: „Задвижванията на ABB поддържат функции, които позволяват управлението на почти всяка помпа да се извършва в зависимост от налягането, температурата, дебита и други параметри. Съчетани с високоефективните IE5 двигатели, те пестят енергия при всяко завъртане на помпата“.
Работата по инсталирането на място е извършена от унгарската компания Rakóczki, като първият етап от проекта е финализиран в началото на 2024 г. След модернизацията ABB Унгария използва изходните данни от задвижванията, за да изготви отчети за ефективността на проекта. Според направените изчисления направената инвестиция ще се изплати за около две години. След успеха на първия етап GSK вече планира втори, който ще обхване останалите помпи и вентилационната система на завода.